Spod wyłącznika ciśnieniowego (presostatu) po wyłączeniu sprężarki cały czas słychać syczenie? Powietrze uchodzi z cienkiego przewodu dochodzącego od zaworu zwrotnego sprężarki do presostatu? Zdarza się to częściej niż myślisz, a naprawa może polegać na czym innym niż się Tobie wydaje.
Powietrze uciekające spod presostatu to bardzo częsta usterka nawet w krótko używanych kompresorach. Bardzo częstą reakcją użytkowników i mniej doświadczonych mechaników jest w takim przypadku wymiana presostatu na nowy. Jest to rozwiązanie, które pierwsze przychodzi na myśl, ponieważ “skoro syczy spod presostatu to należy go wymienić”. To może nie rozwiązać problemu a wręcz narazić użytkownika na niepotrzebne koszty.
Po pierwsze – wymiana presostatu kosztu od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.
Po drugie – wymiana presostatu w większości przypadków nie usuwa usterki.
Do czego służą presostat i zawór zwrotny sprężarki?
Aby zrozumieć na czym polega usterka musimy choćby krótko omówić działanie dwóch elementów sprężarki: presostatu i zaworu zwrotnego sprężarki.
Presostat, to inaczej wyłączenie ciśnieniowy, który odcina napięcie zasilania sprężarki gdy sprężone powietrze w zbiorniku osiągnie określoną maksymalną wartość ciśnienia. Gdy ciśnienie w zbiorniku spadnie poniżej określonej wartości minimalnej presostat ponownie załącza napięcie zasilania i uruchamia sprężarkę.
Zawór zwrotny sprężarki to urządzenie, które zapobiega cofaniu się sprezonego powietrza ze zbiornika i w większości przypadków posiada dodatkowe małe przyłącze 1/8″ do języka, przez który powietrze jest transportowane do presostatu, który spuszcza ciśnienie z pompy po odcięciu napięcia zasilania. Dzięki temu odprężeniu, po ponownym włączeniu zasilania pompa rusza bez obciążenia w elemencie sprężającym. Dlatego po wyłączeniu zasilania w sprawnej sprężarce słychać kilkusekundowe syknięcie pod presostatem – to właśnie odpowietrzenie pompy.
Jeżeli zawór zwrotny jest niesprawny (lub, jak to czasem bywa w samorobnych kompresorach, nie ma go wcale) pompa rusza pod obciążeniem co wpływa na ryzyko przeciążenia silnika elektrycznego i zdecydowanie obniża żywotność elementu sprężającego (pompa tłoka, moduł srubowy, łopatkowy itp.)
Dlatego też, choć usterka syczenia spod presostatu wydaje się banalna może mieć bardzo poważne i kosztowne skutki dla użytkownika.
Jakie są przyczyny usterki?
Najprawdopodobniej doszło do uszkodzenia lub zawieszenia się uszczelki zaworu zwrotnego sprężarki. Przyczyny tego zjawiska mogą być różne. Czasami po prostu się zablokuje i wystarczy ją ręcznie “rozruszać”. Czasem jednak, zwłaszcza gdy kompresor pracuje w zbyt długich cyklach, uszczelka może się odkształcić lub rozpaść. Podobnie dociskająca ją sprężynka.
Jak usunąć usterkę?
Aby usunąć usterkę należy wykonać kilka prostych kroków:
1. Odłączyć kompresor od zasilania i wypuścić z niego całe sprężone powietrze.
2. Odkręcić korek zaworu zwrotnego sprężarki (nie trzeba wykręcać go ze zbiornika ani odłączać od niego żadnych rurek / przewodów).
3. Wyjać sprężynkę i uszczelkę. Sprawdzić stan uszczelki i sprężynki, która ją dociska. Jeżeli te elementy są całe, nie są dziurawe, spalone, wystrzępione to wystarczy poruszać uszczelką , wyczyścić zawór i po wszystkim. Jeżeli uszczelka lub sprężyna jest uszkodzona należy ją wymienić. Jesli uszkodzona jest obudowa to najlepiej wymienić cały zawór zwrotny.
I to wszystko. W najgorszym wypadku czeka Cię wymiana zaworu zwrotnego, który jest znacznie tańszy od nowego presostatu.
Witam, zrobiłem wszystko jak zostało opisane. Gumka i sprężynka w zaworze ok.
Natomiast wydaje mi się, że problem jest gdzie indziej.
Robię kompresor z sprężarką od lodówki i wyczytałem, że odprężnik dopiero zamyka się pod pewnym ciśnieniem bo w innym wypadku jest otwarty. Sprężarka od lodówki ma mniejszą zapewne wydajność i nie zamyka zaworu?
Ale też się naczytałem jak zbudować taki kompresor i tam innym wszystko działa. Może jest regulacja odprężnika?