Zdania na temat tego, czym uszczelniać gwinty są podzielone. Jedni wolą tradycyjną pakułę, inni “nowoczesny” teflon. Prawda jest taka, że wszystko zależy od rozmiaru gwintu oraz tego, do czego przeznaczona jest instalacja oraz czy gwint jest narażony na czynniki zewnętrzne takie jak różnego rodzaju ruchy mechaniczne, mogące wykruszyć uszczelnienie chociażby klejem do gwintów.

Poniżej przedstawię sposoby uszczelniania gwintów wraz z opisem wskazującym na to, gdzie i kiedy dany sposób wykorzystać.

Pakuła

Pakuły to tradycyjna metoda uszczelniania gwintów stosowana często w hydraulice.

Zwolennicy tej metody cenią sobie to, że można uszczelnić nawet lekki luz między gwintami

Zaletą jest również to, że nie musimy dokręcać gwintu do końca tylko można go ustawić pod odpowiednim dla nas kątem, a pakuły i tak będą dobrze uszczelniać połączenie.

Aby dobrze uszczelnić gwint pakułami, należy wyszczerbić lekko gwint (na przykład brzeszczotem) aby nadać mu chropowatą powierzchnię. Poprawi to przyczepność pakuł i zapobiegnie wyciśnięciu ich na zewnątrz przy skręcaniu gwintu.

Przed nałożeniem pakuł należy nasmarować gwint odpowiednią pastą uszczelniającą np. Bisan i przystąpić do starannego owijania gwintu pakułami zgodnie z kierunkiem skręcania od krawędzi złączki, aby zapobiegnąć ich rozwinięciu.

Pakuły również powinno się po nałożeniu na gwint smarować pastą uszczelniającą, ponieważ w kontakcie z wodą zaczną gnić i pojawi się nieszczelność. Pakuły nie nadają się do uszczelniania gwintów w instalacjach gazowych propan-butan, ponieważ gaz ten niszczy pasty stosowane z pakułami. Wiele osób uważa pakuły za “brudną robotę”, dlatego wybierają inny sposób uszczelniania gwintu. Zapytałem naszych serwisantów, co sądzą o tej metodzie uszczelniania i doszliśmy do wniosku, że pakuły najlepiej stosować w większych gwintach (od 1”), gdyż łatwiej się je na takie nawija, a uszczelnianie dużych gwintów taśmą teflonową niesie za sobą większe koszta – na gwint calowy wykorzystalibyśmy prawie całą rolkę teflonu, aby dobrze go uszczelnić.

Taśma teflonowa

Zawór (1/4") 5223P ML90 (01.063.4)

Taśma teflonowa w żaden sposób nie reaguje na czynniki takie jak woda czy gaz, w związku z czym jest praktycznie jedynym możliwym uszczelniaczem gwintów wykonanych z PCV i CPVC, które w przypadku uszczelnienia pakułami mogłyby zacząć pękać, gdyż pakuły puchną pod wpływem wody (co w hydraulice jest atutem – metalowy gwint staje się jeszcze bardziej szczelny). Gwint dobrze owinięty taśmą teflonową nie jest mniej szczelny od tego uszczelnionego pakułami. 

Prawidłowy proces owijania gwintu teflonem wygląda tak, że zaczynamy grubszą warstwą od krawędzi gwintu i owijamy zgodnie z kierunkiem skręcania (możemy również wyszczerbić lekko gwint jak w przypadku pakuł dla lepszej przyczepności). Gdybyśmy dali grubszą warstwę taśmy na koniec gwintu to połączenie mogłoby okazać się nieszczelne, gdyż jakaś część zostałaby z niego wyciśnięta na zewnątrz. 

Przy uszczelnianiu gwintów teflonem nic nie pobrudzimy. Jest to łatwiejsze i przyjemniejsze do zrobienia w przypadku małych gwintów, które ciężej uszczelnić pakułami i wymaga to więcej cennego czasu. Minusem teflonu jest to, iż minimalna korekcja gwintu może spowodować nieszczelność.

Nić uszczelniająca

Nić uszczelniająca łączy w sobie zalety obu wyżej wymienionych metod uszczelniania gwintów. Można ją stosować zarówno do wody jak i gazu. Nie puchnie od wody i nie wymaga żadnej dodatkowej pasty, ponieważ jest fabrycznie zaimpregnowana. Proces uszczelniania gwintu nicią uszczelniającą jest łatwy i nie wymaga dużo czasu. Możliwa jest korekcja gwintu do pół obrotu i nie wpływa to na szczelność. 

Przy procesie uszczelniania nicią można również lekko wyszczerbić gwint dla lepszej przyczepności i należy dokładnie wypełnić zagłębienia. Wybór wydaje się prosty, ponieważ nić łączy zalety dwóch powyżej opisanych metod, jednakże cena nici jest dużo wyższa niż w przypadku teflonu i pakuł.

Wybierając sposób uszczelniania gwintu powinniśmy wiedzieć jaki jest nasz budżet, do czego będzie wykorzystywana instalacja, co w niej będzie przebiegać, z jakiego materiału są złączki gwintowane przeznaczone do uszczelnienia oraz jaki jest rozmiar gwintów, jeśli cenimy sobie czas. To wszystko po to, by uniknąć nieszczelnej instalacji. Każda z powyższych metod jest dobrze sprawującą się metodą i żadna nie jest “bardziej szczelna”, jeśli gwint został uszczelniony poprawnie. 

Wszystkie produkty do uszczelniania gwintów znajdziesz tutaj.

A Ty jak uszczelniasz gwinty? Napisz w komenatrzu!

Jedna odpowiedź do “Jak uszczelnić gwint? Porównanie metod

  1. Wiechs pisze:

    Z rury, o otworu wewnętrznego gwintowanego 3/4″ sączy się lekko woda. Czy w taki otwór można wkręcić końcówkę kranu 3/4″ owiniętego taśma teflonową, czy trzeba czekać aż gwint będzie suchy?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *