Koszt użytkowania kompresora, a jego cena zakupu

Koszty użytkowania kompresora to chyba jeden z najważniejszych czynników jakie należy wziąć pod uwagę podczas wyboru nowego kompresora. Co ciekawe – jest to jednocześnie najczęściej pomijany podczas podejmowania decyzji czynnik. Dlaczego tak się dzieje? Bo nabywcy patrzą przede wszystkim na cenę. Ale czy ma to jakiekolwiek uzasadnienie?

Czym jest zatem cena zakupu, a czym koszt użytkowania?

Cena zakupu to kwota jaką trzeba przekazać sprzedawcy aby kompresor stał się Twoja własnością. Koszt użytkowania to wszystkie wydatki jakie trzeba ponieść w związku z posiadaniem i użytkowaniem kompresora w danym okresie. Jakie to koszty?

Jest ich kilka:

  • Cena zakupu
  • koszty serwisowania
  • energia elektryczna

 

Cena zakupu stanowi zaledwie
wszystkich kosztów związanych z kompresorem.

Co więcej, im dłużej używasz kompresora tym mniejszy udział ceny zakupu w puli kosztów z nim związanych. Cena zakupu to wydatek jednorazowy ale serwisowanie (wraz z częściami zamiennymi) to wydatki cykliczne które będziesz ponosić regularnie przez cały czas użytkowania kompresora. Dlatego powinieneś zwrócić szczególna uwagę na koszty związane z eksploatacją kompresora, który chcesz zakupić a do tego powinieneś zrobić wszystko, żeby były one jak najniższe.

Jak zmniejszyć koszty użytkowania?

Koszty serwisowania to dość sztywna kwestia. Przeważnie jest tak, że producent lub sprzedawca kompresora zastrzega sobie prawo do wyłączności na wykonywanie serwisów danej maszyny. Niestety nie ma możliwości obejścia tego tematu. Wyjątkiem są tu kompresory Gudepol – polskiego producenta, który pozwala klientom na samodzielne wykonywanie przeglądów serwisowych pod warunkiem zakupu oryginalnych części. Wychodzi to znacznie taniej niż przez serwis zewnętrzny. Polecam również sporządzić w momencie zakupu umowę serwisową, w której podane będa ceny przeglądów na cały okres gwarancji kompresora.

Koszty energii elektrycznej to o wiele ciekawszy temat. jest to też taka część kosztów eksploatacji kompresora, w którym można uzyskać najwięcej oszczędności. W celu wygenerowania oszczędności można zastosować cały szereg rozwiązań, które pozwolą na ich zmniejszenie a są to między innymi:

  • falownik
  • wymiennik ciepła
  • wentylacja w układzie zima-lato
  • detekcja i usuwanie nieszczelności

Falownik do sprężarki

Falownik to urządzenie, które dostosowuje obroty silnika w kompresorze do rzeczywistego zużycia sprężonego powietrza. Dzięki temu do minimum ogranicza się czas, w którym kompresor chodzi na biegu jałowym co przekłada się na znacznie mniejsze zużycie energii elektrycznej.

Odzysk ciepła ze sprężarki

Odzysk ciepła ze sprężarki to bardzo korzystne rozwiązanie. Kompresor to bardzo mało wydajne urządzenie przez co aż około 90% zużywanej przez niego energii zamieniane jest na ciepło.

Kompresor to bardzo mało wydajne urządzenie przez co aż
zużywanej przez niego energii zamieniane jest na ciepło.

Przez to każdy sposób zagospodarowania tego ciepła sprawi, że odniesiesz dodatkowe korzyści z pieniędzy, które i tak wydajesz czy tego chcesz czy nie.

Wymiennik ciepła

Wymiennik ciepła to urządzenie wpinane do obiegu oleju w kompresorze, które przenosi ciepło z kompresora do obiegu CO w Twojej firmie. Możesz to ciepło wykorzystać do ogrzewania pomieszczeń, wody użytkowej lub do wspomagania procesu produkcyjnego.

Układ wentylacji lato-zima

Gorące powietrze wydmuchiwane przez chłodnicę kompresora można wykorzystać do ogrzewania pomieszczeń w chłodne dni a w gorące dni można to powietrze odprowadzać na zewnątrz budynku. Jak odzyskać ciepło ze sprężarki dowiesz się z innego, naszego artykułu.

Detekcja i usuwanie nieszczelności

Sprężone powietrze to surowiec jak każdy inny w firmie i warto dołożyć wszelkich starań aby jak najmniej tego cennego surowca się marnowało. Niestety w wielu zakładach przemysłowych duże ilości sprężonego powietrza są niewłaściwie wykorzystywane lub zwyczajnie uciekają przez nieszczelności. Każde ograniczanie nieszczelności przynosi wymierne korzyści w postaci niższych rachunków za prąd.

Ile to kosztuje?

Opisane powyżej udoskonalenia nie są darmowe. Falownik to wydatek rzędu kilku tysięcy złotych. Podobnie odzysk ciepła ze sprężarki. Profesjonalny audyt nieszczelności wraz z ich usunięciem w dużej hali produkcyjnej może kosztować nawet kilkanaście tysięcy złotych. należy jednak pamiętać, że te rozwiązania co prawda zwiększają cenę zakupu kompresora ale przede wszystkim znacznie zmniejszają koszty eksploatacji. W ostatecznym rozrachunku wychodzi na to, że kompresor z falownikiem i wymiennikiem ciepła jest znacznie tańszy w eksploatacji chociaz cena jego zakupu była znacznie wyższa niż podobnych kompresorów bez tych usprawnień.

Nie da się podjąć świadomej decyzji o zakupie kompresora nie znając jego kosztów eksploatacji. Podejmując decyzję o wyborze konkretnego kompresora należy wziąć pod uwagę przede wszystkim długofalowe koszty jego eksploatacji a nie tylko cenę zakupu.

Napisz do Nas, a dobierzemy idealny dla Twoich potrzeb kompresor!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *