Sprężyny gazowe

SPRĘŻYNA GAZOWA

Charakterystyka sprężyn gazowychSprężyna Gazowa

Zamówienia na sprężyny gazowe są realizowane indywidualnie i nie podlegają reklamacji ani zwrotom. Klient składając zamówienie akceptuje powyższą informację za wiążącą w przypadku złożenia zamówienia.

Temperatura pracy sprężyn gazowych

- 20˚C do +70˚C (siła sprężyny gazowej podawana jest przy temperaturze 20˚C).

Montaż sprężyny gazowej

Najkorzystniej jest zamontować sprężynę gazową tłoczyskiem do dołu, umożliwia to uzyskanie całkowitej amortyzacji ruchu w różnym położeniu oraz bardzo łagodne wyhamowanie przy końcu całego skoku. W trakcie montażu należy zwrócić uwagę by sprężyna była w położeniu neutralny. Tłoczysko sprężyny gazowej nie może być zamalowywane czy smarowane. 

Wytrzymałość sprężyn

Każda sprężyna gazowa zaprojektowana jest na  około 20-30 tysięcy cykli. Na zmniejszenie jej żywotności bardzo duży wpływ mają warunki użytkowania to jest między innymi pył, zabrudzenia czy temperatura.


Zasada działania sprężyn gazowychSprężyny gazowe działanie

W wyniku wsuwania tłoczyska przestrzeń w zamkniętym cylindrze stopniowo zmniejsza się. W efekcie powstaje siła wsuwająca tłok i wzrasta ciśnienie wypierające na zewnątrz. W celu uzyskania innego ciśnienia, sprężynę gazową wyposażono w możliwość zmiany siły przy zachowaniu tej samej konstrukcji przez napompowanie ich gazem. 


Sprężyny gazowe są wykonywane jako zespół cylindra ciśnieniowego z tłoczyskiem zakończonym różnymi końcówkami, które są zależnie od sposobu mocowania.

Siłę sprężyny gazowej otrzymamy jeśli pomnożymy wartość ciśnienia azotu znajdującego się w cylindrze przez powierzchnię przekroju tłoczyska.


Informacje ogólne o sprężynach gazowych

Sprężyny Gazowe Działanie

Sprężyny gazowe wypełnione są neutralnym gazem na żądaną do danej pracy siłę. Sprężyny (inaczej siłowniki, amortyzatory, teleskopy) stosowane są wszędzie tam gdzie należy coś podnieść, przytrzymać, ciągnąć czy nacisnąć bez wykorzystania dodatkowej siły zewnętrznej. Sprężyny gazowe są inaczej nazywane jako siłowniki, teleskopy czy amortyzatory. 


Sprężyny gazowe z tłumieniem hydraulicznym posiadają wypełnienie olejem, a więc olej wykonuje redukcję prędkości posuwu tłoczyska w każdym kierunku.


Sprężyny gazowe (inaczej siłowniki, amortyzatory, teleskopymają bardzo szerokie zastosowanie.


Ważna uwaga: Nie można w żadnej sytuacji otwierać sprężyny gazowej, bo ciśnienie wewnątrz sprężyny może osiągnąć nawet 300 bar.


Typy sprężyn gazowych

Zastosowanie sprężyny gazowej

Dobór sprężyny gazowej

Specjaliści z działu optymalnie dobiorą sprężynę gazową. Sprężyny gazowe można podzielić na kilka głównych typów. Dodatkowo poniżej przedstawiamy miejsca w których mogą być wykorzystane amortyzatory gazowe.


Podział sprężyn gazowych

  • Sprężyna gazowa ciągnąca

  • Sprężyna gazowa pchająca

  • Sprężyna gazowa stal nierdzewna


Przykładowe miejsca zastosowania sprężyn gazowych

  • Klapa bagażnika

  • Maska pojazdu

  • Okno dachowe, uchylne

  • Łóżko, wersalka, tapczan

  • Okna oddymiające

  • Klapy dachowe